2014. gada 3. maijs

Gaismas pils Imanta Ziedoņa zālē pasniedz apbalvojumu "Laiks Ziedonim"

Sestdien, 3. maijā, atzīmējot Imanta Ziedoņa 81. dzimšanas dienu, tiek cildināti pirmie pieci apbalvojuma "Laiks Ziedonim" saņēmēji. Apbalvojuma ideja izlolota pirms vairākiem gadiem kopā ar dzejnieku, un šogad tas pirmo reizi tiek pasniegts.

Apbalvošanas ceremonija noritēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas - Gaismas pils - Imanta Ziedoņa zālē. Pasākuma norisi ierakstā skatiet Latvijas Televīzijas tīmekļa vietnē šeit.

Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" šī gada sākumā aicināja apbalvojumam pieteikt un pieteikties tādus cilvēkus, kuri parādījuši izcilību jaunradē jomās, kas dzejniekam ir bijušas svarīgas. Meklējot apbalvojuma ieguvējus, personības un viņu padarītais tika vērtēts Imantam Ziedonim svarīgu vērtību kontekstā - izcilība, degsme, sūtība, stāja, veiksme, savpatība. Lai spētu to veikt, I.Ziedoņa fonds "Viegli" aicināja iesaistīties cilvēkus, kas ir kompetenti nomināciju jomās, vai pārredz un pārzina nozares aktualitātes, nosaucot viņus par šīs nozares vizionāriem.

Apbalvojums "Laiks Ziedonim" 2014. gadā pasniegts piecās nominācijās:

  • Apbalvojums zinātnē "Taureņu uzbrukums" - Vjačeslavam Kaščejevam. Pasniedz par sasniegumiem kādā akadēmiskā nozarē, kurā Latvijā tiek pasniegts doktora grāds.
  • Apbalvojums Novadpētniecībā "Kedas" - Slišānu saimei. Pasniedz par sasniegumiem lokālu teritoriju (novada, ciema, pagasta, pilsētas utt.) izpētē, veicinot latviskumu un iesakņotību.
  • Apbalvojums Tautsaimniecībā "Zemi es mācos" - Jānim Nīmanim. Pasniedz par sasniegumiem latviskā saimniekošanā, komercdarbībā, kas balstīta Latvijas tautas resursos un tradīcijās.
  • Apbalvojums nominācijā Bērni un jaunieši "Rabarbers" - Ilgai Ivanovai. Pasniedz par izciliem sasniegumiem tiks cildināti bērni un jaunieši, vai arī cilvēki, kas izcili veic savu darbu, darbojoties ar bērniem un jauniešiem.
  • Apbalvojums nominācijā Dzīve literatūrā "Bize" - Andim Vilkam. Pasniedz personībai par izciliem sasniegumiem radot, tulkojot, mācot, izplatot vai izdodot latviešu literatūru.

Skatiet arī raidījuma "Viss notiek" sižetu par 2014. gada laureātiem.

Katrā nominācijā laureāts saņems cildinājuma apliecinājumu, Olgas Šilovas veidoto statueti un 3000 eiro, pēc visu nodokļu nomaksas. Par naudas balvas fondu rūpējas Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Tāda pati statuete tiks dāvināta arī Latvijas Nacionālajai bibliotēkai un tā atradīsies pie ieejas Imanta Ziedoņa zālē.