2015. gada 19. oktobris

Šonedēļ TÊTE-À-TÊTE: starptautiska mākslas konference, izstādes atklāšana un kino grāmatas atvēršana

 

22.oktobrī Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TETE-A-TETE 2015 ietvaros Mākslas muzejā Rīgas Birža notiks starptautiska konference, kas veltīta laikmetīgās mākslas un laikmetīgas pilsētas mijiedarbībai, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi “Izcilie mākslas meistari — pagātne un mūsdienas” un atvērs Ditas Rietumas un Normunda Naumaņa kino grāmatu “500 visu laiku filmu filmas”.

 

No plkst. 10:00 līdz 16:00 Mākslas muzejā “Rīgas Birža” notiks starptautiska konference “Kas dārzā?-Māksla Rīgas zaļumā”. Konference veltīta izaicinājumiem, kas saistīti ar laikmetīgās mākslas un laikmetīgas pilsētas mijiedarbību. Kā viena no būtiskām diskusijām uzskatāma Austrumeiropā pārprastā izpratne par to, kas ir laikmetīga māksla pilsētvidē, nereti liekot vienlīdzības zīmi ar dekoratīviem darbiem, kas veidoti laika periodā pēc klasiskā modernisma. Konferencē tiks atspoguļota citu valstu pieredze — tie būs labākie piemēri, problēmas, perspektīvas un sapņi, kā arī Borisa un Ināras Teterevu fonda pieredze programmas “Māksla publiskā telpā” īstenošanā.

Konferencē uzstāsies un savā pieredzē dalīsies KIASMA muzeja galvenā kuratore Arja Milllere (Arja Miller) no Somijas, mākslinieks Dmitrijs Gutovs (Dmitri Gutov) no Krievijas, kuratore Helēna Demakova no Latvijas, kurators Norberts Vēbers (Norbert Weber) no Vācijas, māksliniece Evita Vasiļjeva tandēmā ar kuratoru Kristeli Vestersu (Christel Vesters) no Nīderlandes un mākslinieks Indriķis Ģelzis tandēmā ar mākslas vēsturnieku Džonu Velčmanu (John C. Welchman) no ASV.

Prognozējot lielo interesentu atsaucību, aicinām pieteikties savlaicīgi, jo vietu skaits ir ierobežots. Pieteikties konferencei, iespējams, nosūtot pieteikumu uz . Dalība konferencē ir bez maksas, konferences tiešraide – www.diena.lv.

 

Plkst. 16:30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Mākslas un mūzikas centrā (4. stāvā) atklās mākslas izdevumu jaunieguvumu kolekcijas izstādi “Izcilie mākslas meistari: pagātne un mūsdienas”. Ekspozīcija ir pirmā īstenošanas gada rezultāts Borisa un Ināras Teterevu fonda finansētajam trīs gadu projektam LNB mākslas krājuma papildināšanai un īpašas kolekcijas veidošanai. Izstāde piedāvās iepazīties ar kopumā 163 mākslas izdevumiem un jauno audiovizuālo kolekciju – 160 filmām par mākslu, un tā būs apskatāma līdz 20. decembrim bibliotēkas darba laikā. Ieeja bez maksas.

Tajā būs apskatāmi tādu izcilu mākslinieku kā Rembrants, Karavadžo, Vermērs, Dž. M. V. Tērners, Pols Sezans, Anrī Matiss, Marsels Dišāns, Frensis Bēkons, Anselms Kiefers, Bils Viola u.c. darbības atspoguļojumu apjomīgās monogrāfijās un izstāžu katalogos. 

Projekta pirmā gada īpašais fokuss - anglosakšu grāmatniecības telpa, galvenokārt Lielbritānijas ievērojamo muzeju un mākslas institūciju publikācijas un kolekciju katalogi – “The National Gallery London”, “Tate”, “The Royal Academy of Arts”, “Victoria and Albert Museum”, pazīstamo mākslas izdevēju “Phaidon”, “Thames&Hudson” u.c. grāmatas.  LNB ir uzsākusi veidot arī jaunu, visus nozīmīgākos mākslas periodus aptverošu audiovizuālo materiālu kolekciju – tā ietver filmas par mākslas vēsturi un māksliniekiem, video ieraksti būs pieejami interesentiem mūsdienīgi aprīkotajā LNB Audiovizuālajā lasītavā.

 

Izstādes atklāšanas ietvaros notiks Ditas Rietumas un Normunda Naumaņa jaunās kino grāmatas “500 visu laiku filmu filmas” prezentācija. Tajā ir apkopotas esejas par filmām, kas veido kino vēsturi kopš tā dzimšanas līdz pat mūsdienām, kā arī esejas par katras desmitgades būtiskākajiem procesiem nu jau 120 kino pastāvēšanas gados. 800 šīs grāmatas eksemplāru nonāks pie lasītājiem publiskajās bibliotēkās visos Latvijas novados