Kalendārs

26.09.2016.
Pusaplī pie Akmens tilta un AB dambja

Ojārs Pētersons. “Lielā vāze”. 2014-2016.

Īstenojot Borisa un Ināras Teterevu fonda programmu "Māksla publiskā telpā" pusaplī pie Akmens tilta un AB dambja atklāts paliekošs lielformāta mākslas darbs Rīgas pilsētas vidē – mākslinieka, Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Ojāra Pētersona objekta "Lielā vāze", kas atrodas pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas, otra daļa.

Mākslas objekts "Lielā vāze" ir viens veselums, kas sadalīts trīs daļās – lielākā no tām atrodas pie Gaismas pils, bet viena ceturtdaļa uzstādīta 2016.gada septembrī. Āra daļu ārējā virsma noklāta ar keramisku mozaīku, kas atspoguļo Garlība Merķeļa  tekstu – uz katras no vairāk nekā 14 000 keramikas plāksnītēm izvietots viens burts. Objekta 3/4, kas atrodas pie LNB, ir 15,5 tonnas smagas. Neatņemama mākslas darba sastāvdaļa ir mākslinieka veidots izdevums ar Merķeļa teksta fragmentu, kas atradīsies Latvijas publiskajās bibliotēkās. Fragments publikācijā tulkots angļu, franču, vācu, spāņu, krievu valodās.

“Jebkurš varēs domās šīs daļas savienot kopā, piepildot ar savu saturu," akcentē mākslinieks Ojārs Pētersons. "Mākslas objekta tapšanas iedvesmas avots - Garlība Helviga Merķeļa grāmata "Vidzemes senatne", kura dēvējama drīzāk par 18. gadsimta laikmetīgo mākslu, nevis vēstures liecību par tā laika latviešiem".

Mākslas darbs ir plaši interpretējams. "Vāzes granita iekšpuses norāda uz mūsu platuma grādiem, lauku vidi, savukārt tās keramikas ārpuse ar Merķeļa teksta fragmentu akcentē eiropeiskās kultūras uzslāņojumu un vēsturisko pieredzi, ko apliecina arī vāzes forma, ” skaidro kuratore Helēna Demakova.

Mākslas darbs "Lielā vāze" ir viens no godalgotajiem projektiem fonda rīkotajā konkursā "Rīga smaida" 2013. gada pavasarī. Mākslas darbu LNB ārtelpā akceptēja LNB mākslas ekspertu komisija, taču gala vārds piederēja arhitektam Gunāram Birkertam.

Ojārs Pētersons (1956) 1980. gadā ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Dizaina nodaļu un kopš 1990. gada ir pasniedzējs LMA Vizuālās komunikācijas nodaļā. 

Māksliniekam Ojāram Pētersonam ir liela pieredze publisku mākslas darbu tapšanā Latvijā, Somijā, Zviedrijā un Vācijā. 2014. gada augustā tika atklāta viņa oranžā skulptūra “Tilts pāri jūrai” Vācijas pilsētā Ekernferdē, kas arī sastāv no divām daļām. Rīgas daļa atrodas topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja mākslas darbu krātuvē – tai nepieciešams atrast piemērotu vietu Rīgas pilsētvidē.

Māksla publiskā telpā