Календарь

25.04.2014.
Латвийская Музыкальная академия Язепа Витолса

Концерт в честь открытия нового трехмануального органа ЛМАЯВ

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā noslēdzas ilgākā laikā attīstīts projekts – tiek atklātas jaunas trīsmanuāļu ērģeles. Šīs ir pirmās Latvijas pēckara vēsturē pilnīgi no jauna uzbūvētās ērģeles, kas veidotas Latvijas vajadzībām un kuru būvi realizējuši Latvijas ērģeļbūvētāji – Ugāles ērģeļbūves darbnīca. Ērģeles turpinās apliecināt Latvijas ērģeļbūves kvalitāti ne vien pašmāju studentiem, bet arī plašākā kontekstā – pie jaunbūvētā instrumenta būs iespēja rīkot starptautiska līmeņa ērģeļspēles meistarklases. Ērģeļu klases atklāšanas koncertā piedalīsies ērģelnieki – asoc. profesore Vita Kalnciema, profesors Tālivaldis Deksnis, Līga Dejus, Jacinta Ciganoviča, Liene Andreta Kalnciema, kā arī Jānis Porietis (trompete) un Kristīne Gailīte (soprāns).

Vairāk par ērģeļu nozīmi JVLMA

Kopš Mūzikas akadēmijas jeb toreizējās Konservatorijas dibināšanas vienmēr ir pastāvējusi Ērģeļu klase. Pie tās tapšanas savu roku pielicis ērģelnieks Pauls Jozuus – Jāzepa Vītola līdzgaitnieks un draugs jau kopš Pēterburgas laikiem. Pēterburgā Jozuus studēja konservatorijā, dziedāja Vītola vadītajā korī un viņus abus vienoja sirsnīga draudzība, vēlāk – arī kopīgas darba gaitas. Kad Vītols tika aicināts uz Latviju dibināt Konservatoriju, arī Pauls Jozuus devās draugam palīgā. Vītols bija rektors, Pauls Jozuus bija viņa labā roka, palīgs un – arī pirmais Ērģeļu klases vadītājs. Telpā, kur tagad iebūvētas jaunās ērģeles, viņš tolaik strādāja ar saviem ērģeļspēles studentiem, un pie sienas tādēļ vēlāk ilgus gadus vēl atradās Jozuus portrets.

Iepriekš šajā telpā atradies Latvijas ērģeļbūvētāja H. Kolbes darbnīcā 1934. gadā būvētais instruments. Šī instrumenta pneimatiskās sistēmas traktūra, šodienas acīm raugoties, vairs neatbilda pasaules mūzikas augstskolu kvalitātes rādītājiem. Ērģeļspēles klase līdz pagājušajai vasarai bija varbūt vienīgā telpa akadēmijā, kas kopš pēckara gadiem palikusi bez remonta. Lai sagatavotos jauno ērģeļu uzņemšanai, te tagad notikuši vērienīgi atjaunošanas darbi, ir arī iebūvēti telpas klimata, mitruma mērītāji.

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijai, iekļaujoties kopējā Eiropas mūzikas augstskolu apritē, savu studentu un pasniedzēju darbam jānodrošina mūsdienīgai kvalitātei atbilstoši instrumenti. Akadēmijas klavierspēles studentiem pirmajā un otrajā mācību gadā ir iespēja apgūt arī ērģeles kā klavierēm radniecīgo instrumentu. Ērģeļspēles nodarbības ļoti noderīgas ir arī topošajiem komponistiem.

Rīgas Doma četrmanuāļu ērģeļu īpašā un sarežģītā konstrukcija ir svarīgs iemesls, lai pirms tam mūzikas augstskolā apgūtu repertuāru vismaz uz trīsmanuāļu instrumenta. Jaunās JVLMA ērģeles tagad to nodrošinās.